Skip to content

Luksus na co dzień, czyli wafle tortowe

wafleWafle tortowe, wafle przekładane kajmakiem, masą ?krówką?, masą karmelową z przegotowanej uprzednio puszki ze słodzonym mlekiem skondensowanym, andruty… Jak zwał, tak zwał! Wafle to chyba najczęściej przygotowywany w Polsce deser. Nie wymaga nakładu zabójczej pracy, nie jest czasochłonny, jego przygotowanie kosztuje grosze, a efekt przełożenia andrutów słodkim kremem zadowala wszystkich konsumujących. Niewielu jednak wie, ze ten standardowy, praktycznie codzienny przysmak, to prawie 150 lat historii i jedna z najjaśniej świecących gwiazd światowego cukiernictwa!

Ojcem tej słodkości był skromny, wiedeński cukiernik z XIX wieku ? Oskar Pischinger. Charakteryzowała go skłonność do pochwały prostoty i miłość do… wafelków! W związku z tym, wymarzył sobie pewnego dnia stworzenie chrupiącego deseru, ale wizja podania klientom samych andrutów wydawała mu się zbyt banalna. I tak ? postanowił wafle wykorzystać w roli blatów do sporządzenia przełożonego słodką masą tortu. I mimo początkowego braku euforii ? pomysł chwycił, a rozsmakowani w deserze konsumenci zaczęli po ciasto ustawiać się w długich kolejkach. Tak powstał tort Pischinger, zwany z polska – ?piszyndżerem?. Idea jego przygotowania jest zawsze ta sama ? tort to wafle przekładane słodką masą. Oryginalny Pischinger zawierał morze czekoladowego nadzienia i obsypany był garścią posiekanych, pożywnych orzechów. Dzisiaj ? pierwotny przepis przegrał z prostotą i pośpiechem, więc wafle najczęściej przekłada się masą toffi wymieszaną z masłem. Producenci cukierniczych półproduktów wyszli dodatkowo naprzeciw oczekiwaniom klienteli i dzięki ich marketingowej dalekowzroczności ? na półkach supermarketów możemy znaleźć gotowe kremy o dowolnym smaku: kokosu, kakaowym, orzechowym czy śmietankowym. Jeśli przeraża nas nieograniczenie słodkości w deserze ? wafle można przekładać dla przykładu naprzemiennie: kremem i kwaskowatą marmoladą lub dżemem.

Niezależnie od tego, jak przygotujemy ten banalnie prosty, ale niezwykle wciągający i nieziemsko pyszny, zwykły ? niezwykły deser… warto pamiętać ? to nie jest byle jaki smakołyk, ale tort z prawdziwego zdarzenia, rodem z cesarskiego Wiednia i ze 150-letnią tradycją w cukierniczej kartotece świata!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.