Skip to content

Dzieje architektury. Karol Korn i jego dzieła.

karol-kornJego budowle spotkać można głównie na terenie Bielska ? Białej, w którym to mieście pracował najchętniej. To właśnie Karol Korn i jego działa sprawiły, że Bielsko nabrało wielkomiejskiego charakteru i na przełomie XIX i XX wieku całkowicie zmieniło swe oblicze.
Kim był Karol Korn? Gdzie można spotkać się z jego dziełami?
Karol Korn, żyjący w latach 1852 ? 1906, zaliczany jest do grupy najwybitniejszych architektów. Urodzony w żydowskiej rodzinie w Wadowicach z czasem przeniósł się do Bielska, gdzie szybko zyskał sławę, zaś prowadzona przez niego firma budowlano ? architektoniczna na barak zleceń narzekać nie mogła. O tym, jakim uznaniem cieszył się bielski architekt najlepiej może świadczyć to, że Franciszek Józef I nadał mu zaszczytny tytuł cesarsko ? królewskiego radcy budowlanego. A nie była to jedyna funkcja pełniona przez Karola Korna.  Był on również przewodniczącym Towarzystwa Budowlanego oraz jednym z członków zarządu działającej w Bielsku  Izraelickiej Gminy Wyznaniowej. Znany był również ze swej działalności charytatywnej, przy czym szczególnie chętnie udzielał pomocy dzieciom z najbiedniejszych rodzin.
Dziś w wielu miastach spotkać się można z jego dziełami, które najlepiej świadczą o jego niebywałym talencie.
Najwięcej ciekawych budynków, których twórcą był Karol Korn, zobaczyć można na terenie Bielska-Białej. Te najbardziej znane obiekty to bielski dworzec kolejowy oraz Hotel Prezydent. Architekt stworzył we tym mieście również słynną restaurację ?Patria?, która początkowo służyła jako budynek Komunalnej Kasy Oszczędności. Kamienice projektowane i budowane przez Karola Korna można zobaczyć przy najważniejszych ulicach Bielska, w tym przy tej najważniejszej ulicy 3 Maja. Tu za wybitne dzieło uznawana jest willa Teodora Sixta. Dwie synagogi (przy ulicy Krakowskiej i ulicy 3 Maja) również były jego dziełem. Niestety żadna z nich nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Karol Korn jako architekt znany jest również turystom wędrującym po pobliskim Beskidzie Śląskim. Doskonale znane schronisko na Szyndzielni jest jednym z obiektów, które zawdzięczamy właśnie tej postaci.
W innych miastach również spotkać się można z dziełami Korna. Wielka Synagoga w Oświęcimiu, synagogi w Wadowicach oraz w Andrychowie, a także krakowski Hotel Rogal ? to tylko nieliczne z prac Karola Korna, które można spotkać w czasie wędrówek po polskich miastach.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.