Skip to content

Jak wpływają na nas kolory wnętrza?

zolte-scianyDobór odpowiednich kolorów do każdego wnętrza ma nie tylko silny wpływ na aranżację poszczególnych pomieszczeń, ale również na nastrój i samopoczucie domowników. Za pomocą kolorów można nie tylko wyczarować fantastyczny wystrój, ale i złagodzić obyczaje we własnym domu lub wspomóc koncentrację.
Jak na człowieka wpływają poszczególne kolory? Jak wykorzystać je w domowych wnętrzach?

Białe ściany to najczęściej spotykane rozwiązanie w sypialniach. Biel ma niezwykłe właściwości wyciszające. Uspokaja i relaksuje, zatem świetnie nadaje się w takim pomieszczeniu, w którym wypoczynek i spokój są najważniejsze. Biel pozwala jednocześnie uczynić wnętrze bardziej przestronnym, zatem stosuje się ją chętnie nie tylko w sypialniach, ale również w małych pomieszczeniach, w których efekt optycznej iluzji pozwala „powiększyć” wnętrze.
Kolor niebieski również pozwala sprawić wrażenie, iż wnętrze jest większe niż w rzeczywistości. Ten kolor, podobnie jak biel, ma właściwości uspokajające, jednak jego chłodny charakter sprawia, że nie w każdym wnętrzu taka barwa się sprawdzi. Kolorystyka taka zalecana jest w pokojach dla dzieci, jednak już w salonie nie sprawdzi się. Lepiej unikać błękitów w takich pomieszczeniach, jak jadalnia, gdyż kolor ten może ograniczać apetyt.
bezowe-scianyZieleń jest kolorem, który wywołuje szereg pozytywnych emocji. Ten kolor sprzyja odpoczynkowi, uspokaja, a zarazem daje poczucie bezpieczeństwa. Bardzo dobrze sprawdza się w tych wnętrzach, które urządzane są z myślą o wypoczynku, świetnie sprawdza się również w pokoju bardziej aktywnych dzieci.
W wystroju wnętrza często stosuje się również kolory, które nadają wnętrzom wiele temperamentu. Takim kolorem jest m.in. czerwień, która staje się coraz modniejsza w przypadku takich pomieszczeń, jak kuchnia. Ten żywy kolor nie tylko nadaje wnętrzom charakter, ale i skutecznie pobudza przebywające w nim osoby. Kuchnia oraz jadalnia są najlepszymi pomieszczeniami, w których czerwień można wykorzystać. Dlaczego? Kolor ten bardzo dobrze pobudza apetyt, jest zatem idealny do wnętrz, w których spożywa się posiłki.
Ci, którzy chcą cieszyć się jasnym i pogodnym wnętrzem, powinny uwzględnić w aranżacji swych wnętrz kolor żółty. Nie tylko wpływa on pozytywnie na nastrój człowieka, ale dzięki swym właściwościom optycznie powiększa pomieszczenie i czyni je jaśniejszym i bardziej pogodnym.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.