Skip to content

Kuchnia – serce domu i wieczny bałagan

kuchniaKuchnia to najważniejsze pomieszczenie, to które poza gromadzeniem całe rodziny na codziennych posiłkach, gromadzi również dobrą energię. Serce naszego domu.
Każdemu kojarzy się inaczej ale zarazem tak sama: z ciepłem domowego ogniska, pięknym zapachem pieczonych ciast i potraw i miłą atmosfera przy stole, szczególnie w okresie świątecznym, kiedy to nierzadko przywołuje wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w kuchni babci czy prababci.
To pomieszczenie do którego każdy domownik wchodzi kilkadziesiąt razy dziennie i każdy pozostawia po sobie ślad. Zaczynając od wczesnych godzin rannych i kawy, śniadania później gotowania, podgrzewanie, pieczenie ogólnie rzecz biorąc, przyrządzania rozmaitych potraw. Wszystkie te czynności pozostawiają po sobie ślad w postaci okruszków, rozsypanej soli, cukru przypraw, plam z sosów, soków, kawy, ciężko usuwalnego tłuszczu.
Oczywiście staramy się sprzątać kuchnię na bieżąco z wymiernym efektem. Aby kuchnia przyciągała nasz wzrok czystością a nie tylko zmysły zapachami i smakami, ważna jest dobra organizacja prac związanych z jej sprzątaniem.
Po skończonym gotowaniu i pysznym posiłku porządki powinniśmy zacząć od pozmywania brudnych naczyń i pozbycia się tym samym największego kłopotu. Jeżeli nie mamy zmywarki, która ratuje nam życie, dobrze jest naczynia po myciu wytrzeć i odłożyć na miejsce tak my ułatwiły dalsze sprzątanie. Później możemy zająć się zmywaniem na mokro blatów, szorowaniem tłustych plam przy pomocy specjalnych środków lub specjalnych ściereczek z detergentami. Takie ściereczki to czasami wszystko czego potrzebujemy bo świetnie myją zarówno blaty jak i tłusty okap czy powierzchnię lodówki zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną. Aby zapobiec powstawaniu plam z zawiesistych sosów, tłuszczy i tym podobnym na kuchence gazowej dobrze jest jej spód wyłożyć dociętą do wymiarów i palników, folią aluminiową, którą łatwo wymienić na nową a która jest odporna na działanie wysokich temperatur. Pamiętajmy również, że w kuchni jak każdym innym pomieszczeniu gromadzi się kurz, jak poleca każda \”perfekcyjna Pani domu\” dobrze jest zabezpieczyć miejsca często nie odwiedzane przez ścierkę w taki sposób by można się kurzu szybko pozbyć. Tak więc na górnych częściach półek wiszących, do których ciężko dotrzeć i o których pamięta się tylko w przypadku wiosennych lub świątecznych porządków, dobrze jest rozłożyć gazety, które można łatwo zwinąć i ściągnąć jak się zabrudzą.
W porządku pomoże nam również pozbycie się kilku zbędnych przedmiotów z powierzchni blatu, które znajdą na stałe swoje miejsce w szafce. A będąc przy temacie szafek, warto pamiętać, by co jakiś czas dobrze przejrzeć ich zawartość i pozbyć się rzeczy niepotrzebnych, przeterminowanych i tych które zasługują na wymianę. Przy okazji możemy sprawić sobie mały prezent inwestując w gotowe organizery ( podziałki) do szuflad.
Pamiętajmy również o systematycznym myciu wszystkich urządzeń. Wiedząc, że świeże plamy i zabrudzenia wschodzą najłatwiej, oszczędzamy sobie sporo czasu na ewentualne późniejsze szorowanie zabrudzeń.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.