Skip to content

Jak zdrowo gotować ? wybieramy garnek do naszej kuchni

garnekPrzyrządzenie smacznej potrawy nie zawsze jest prostą i bezproblemową sprawą. A jak zrobić, aby była ona jeszcze zdrowa? Przede wszystkim, co często nam umyka, powinniśmy zadbać o dobrej jakości garnek, który nie posiada w swoim składzie substancji szkodliwych, powodujących wiele niebezpiecznych schorzeń.

Garnki teflonowe
garnkiZdecydowanie najpopularniejszy obecnie typ naczyń. Ich wielką zaletą jest wygoda użytkowania. Potrawy mogą być w nich przyrządzane bez tłuszczu i nie przywierają do ścianek. Powłoka teflonowa dosyć łatwo ulega jednak uszkodzeniom (przetarciom i odpryskom). Skutek tego jest taki, że do naszego organizmu dostają się wraz z przyrządzanym posiłkiem fragmenty teflonu, mogące źle wpłynąć na stan naszego zdrowia. Wybierając garnek czy patelnię z teflonem, upewnijmy się, że mają one oryginalną powłokę, tj. taką, która posiada niebieskie logo ?Teflon?, zastrzeżone dla Du Pont (firmy, która wynalazła i opatentowała ten rodzaj powłoki chroniącej). Garnki, które nie posiadają tego znaku, mogą mieć warstwę podobną do teflonu, a przez taką, która może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.

garnek-2Garnki nierdzewne
To druga niezwykle popularna kategoria naczyń w naszych kuchniach. Cechują się szybkim nagrzewaniem, łatwością czyszczenia i odpornością na korozję. Wysokiej jakości garnek ze stali szlachetnej powinien mieć grube, najlepiej podwójne dno, w którego wnętrzu, pomiędzy warstwami, znajduje się specjalne aluminiowe lub miedziane wypełnienie. System takiego podwójnego dna sprawia, że potrawy podgrzewają się szybko, ale nie przypalają się do dna.

garnek-1

Garnki emaliowane
Wciąż popularny typ garnków, a to za sprawą niskiej ceny i ich dostępności. Mają jednak kilka wad ? łatwo tworzą się na ich powierzchni ubytki, przetarcia i wgniecenia. Przyrządzane na nich posiłki często również przypalają się do dna. Garnek z emalii nie nadaje się też do stosowania na płycie indukcyjnej. Jeżeli mimo tych ich ?niedoskonałości? nadal jesteśmy zdecydowanie na zakup, upewnijmy się wpierw, że garnek został poddany procesowi anodyzowania, chroniącemu powłokę przed odpryskiwaniem i korodowaniem.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.