Skip to content

Renowacja drewnianej elewacji

Elewacja drewniana naszych podmiejskich domów wymaga renowacji. Niezabezpieczone drewno ulega zniszczeniu pod wpływem różnych czynników. Surowiec narażony jest na działanie wilgoci. Brak zabezpieczenia przed nią sprzyja rozwojowi grzyba i owadów powodujących degradację drewnianych elementów budynku. Zmniejszają się parametry wytrzymałości surowca. Drewno najczęściej nabiera ciemnej barwy, traci spoistości, zaczyna pękać.
Niska wilgotność jest również niekorzystna. Powoduje wypaczenie drewna i spękania.

Mech i porosty powierzchniowo barwią drewno, co niekorzystnie wygląda. Przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu wilgotności. Kolejnym niszczącym czynnikiem są promienie UV. Powodują rozkład jednego z głównych składników drewna. Materiał drzewny zaczyna się kruszyć, staje się spłowiały, porowaty i bardziej podatny na wilgoć.
Impregnacja to proces powtarzający się. Konserwacja powinna być przeprowadzana co kilka lat.

Pierwszym krokiem procesu konserwacji jest usunięcie resztek farby lub lakieru. Jeśli elewacja naszego domu ma starą, zniszczoną i niemodną powierzchnię malarską, należy usunąć resztki emalii. Na rynku dostępne są preparaty ułatwiające pozbycie się trudnej do usunięcia farby. Natomiast resztki starej lakierobejcy lub lakiery usuwamy poprzez szlifowanie powierzchni. Jeśli nasza impregnacja jest powtarzana, to wystarczy umyć i przeszlifować nieco powierzchnię przed nałożeniem preparatu impregnującego.
Następnie należy użyć odpowiedniego impregnatu.

Na rynku dostępne są środki do impregnacji drewna oszlifowanego i nieoszlifowanego. Posiadają one właściwości chroniące drewno przed biodegradacją. Należy też zwrócić uwagę na ich konsystencję. Bardziej płynny wniknie głębiej w powierzchnię surowca i lepiej go zabezpieczy. Korzystnym rozwiązaniem będzie użycie preparatu, który obniży chłonność drewna. Rynek dostarcza wiele najróżniejszych rozwiązań. Producenci oferują produkty, które chronią przed promieniami słonecznymi, wilgocią, ogniem, mchami, grzybami, porostami i owadami.

Po impregnacji można użyć preparatu do wykończenia przygotowanej elewacji. Malowanie jest ostatnim etapem konserwacji. Wybór preparatów jest ogromny. Lakiery, lakierobejce. oleje, emalie są dostępne w różnych kolorach. Wybór produktu zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Warstwa dekoracyjna ma także właściwości chroniące. Lakiery są trwałe i zabezpieczają przed promieniami UV. Chronią surowiec przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Olej bezbarwny pozwoli zachować naturalny kolor drewna. Dostępne są też oleje kolorowe. Olej nie tworzy na powierzchni powłoki lakierowanej. Chroni drewno przed szkodliwymi promieniami UV i przed wodą. Lakierobejce barwią powierzchnię i podkreślają słoje drewna. Łączą w sobie właściwości lakieru i bejcy. Wnikają w powierzchnię, barwią i chronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i grzybem. Emalie zakrywają słoje drewna, tworząc kolorową powłokę. Chronią przed wilgocią.

Proces odnawiania elewacji drewnianej jest niezmiernie istotny. Dobrze wykonany po raz pierwszy i powtarzany co kilka lat, zabezpieczy naszą elewację i nada naszej elewacji odpowiedni wygląd.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.